Predavač: doc. dr. sc. Željka Marija Bošnjak (Odjel za fiziku)

Sadašnja generacija Cherenkovljevih teleskopa (HESS, MAGIC, VERITAS) je pokrenula razvoj gama astronomije sa Zemljine površine i omogućila pogled u područja vrlo visoke energije. Niz novih Cherenkovljevih teleskopa (Cherenkov Telescope Array - CTA) istraživat će kako izgleda Svemir pri vrlo visokim energijama gama zračenja, u suradnji s opservatorijima koji opažaju elektromagnetski spektar na nižim valnim duljinama. Gama-zračenje može biti proizvedeno kada se relativističke čestice - ubrzane npr. u zvjezdanim eksplozijama - sudaraju sa okolnim plinom, ili interagiraju s fotonima i magnetskim poljima. Energija i tok gama zračenja ovisit će o energiji i toku visokoenergetskih čestica: tako se gama zračenje može iskoristiti za saznanja o kozmičkim zrakama i elektronima u udaljenim područjima naše i ostalih galaksija.