Izlagač: Marina Bakarić (Odjel za fiziku)

Ultrazvuk je jedna od najčešće korištenih metoda koja se primjenjuje u medicinskoj dijagnostici za stvaranje slika unutrašnjosti tijela a temelji se na primjeni neionizirajućeg zračenja.. Premda se njegova primjena smatra neinvanzivnom, mnoge mjere predostrožnosti moraju se uzeti u obzir. Kako bi se spriječio nastanak štetnih efekata, izvode se razna mjerenja akustičnih svojstava na temelju kojih se postavljaju sigurnosni standardi. To uključuje mjerenje akustičnog tlaka, intenziteta, izlazne snage i porasta temperature. U svojem radu, bavim se učincima ultrazvuka na tkiva te mjerenjem izlazne snage terapijskog ultrazvuka pomoću pojednostavljenog akustički apsorbirajućeg zdenca (eng. acoustically absorbing well).