Predavač: dr. sc. Tomislav Jurkić (Odjel za fiziku)

Teleskopi su glavno oruđe u rukama astronoma, nužno za otkrivanje novih svjetova i rasvjetljavanje mnogih tajni svemira. Teleskopima ne opažamo samo raznolike objekte i pojave u svemiru, od ekstrasolarnih planeta, supernova pa do neutronskih zvijezda i crnih rupa, već posredno otkrivamo i procese i fizikalne mehanizme koji vladaju svemirom. Danas u svijetu postoji ili je planirano na tisuće teleskopa različitih veličina i izvedbi, ali samo neki od njih doista zaslužuju epitet ‘superteleskopa’. Takav teleskop ne mora biti najveći, već svojom konstrukcijom, načinom rada i područjem opažanja može značajno promijeniti i unaprijediti naše poznavanje svemira. Predavanje će dati pregled već postojećih i planiranih najvećih i najznačajnijih teleskopa, uključujući i najznačajnija otkrića koja su oni već pronašli ili se to od njih očekuje u skoroj budućnosti. Predstavit će se E-ELT, čudovišni teleskop od gotovo 40 metara, JWST svemirski teleskop koji će zamijeniti Hubble teleskop, LSST teleskop za 10-godišnji pregled neba, interferometrijski teleskopi (VLTI), ALMA – najveći teleskop u milimetarskom području, te mnogi drugi.